Bölcsőhalál
Jóllehet a bölcsőhalál okát az elmúlt években intenzíven kutatták, még ma sem tudják, mi idézi elő látszólag teljesen egészséges csecsemők hirtelen halálát. Télen rendszerint több ilyen eset fordul elő, mint nyáron; a legveszélyesebb az egyhetes és egyéves kor közötti időszak.
Az étkezés is szerepel a gyanúba fogható tényezők között, bár úgy tűnik, hogy a környezetben a cigarettázás jelenti a legnagyobb veszélyt. Az anyatej véd a légúti fertőzésekkel szemben, amelyeket szintén összefüggésbe hoznak a bölcsőhalállal.
A C-vitamin és a dohányzás
A C-vitamin-hiányban szenvedő csecsemők kevésbé ellenállók a légúti fertőzésekkel szemben. E fertőzések télen gyakoribbak, részben azért, mert a szervezet C-vitaminnal való ellátottsága ilyenkor rosszabb. Ismert tény, hogy a dohányzó nők vérében alacsonyabb a C-vitamin szintje, mint a nem dohányzókéban, s ez azoknál a csecsemőknél is így lehet, akik szüleik cigarettafüstjét szívják be.
Több vizsgálat közvetlen összefüggést mutatott ki a dohányzással; ezek szerint nagyobb a bölcsőhalál veszélye azoknál a csecsemőknél, akiknek anyja a terhesség alatt dohányzott. A szelén és a biotin hiányának is szerepe lehet.
A baba testhelyzetének is köze lehet a bölcsőhalálhoz. A szülőknek ezért újabban azt javasolják, hogy a kicsit a hátára fektessék. A csecsemő szobájában a hőmérséklet 16-20℃ legyen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése